Debreceni Adventista "A" Gyülekezet

3. A szemlélés ereje

Az előadás-sorozat 3. alkalmával a tükörneuronokkal ismerkedhettünk meg. Az előadó ismét bőségesen tárt elénk érthető magyarázatokkal kiegészített vetített képeket, melyek a hallottakat és a látványt bennünk is „összekötötték” – aktivizálva agyunk ilyen sejtjeit.

Egy 1992-es olasz idegkutató bizonyított kísérleti publikációja is megerősítette, hogy a tükörneuronokat a nézés mozgósítja bennünk; azon a módon, hogy „imitálja” agyunkban a másnál látott cselekedetet, mozdulatot – mintha mi tennénk azt. Ez a reakció beindíthat nálunk is ugyanolyan folyamatokat, például: a ránk mosolygó emberre visszamosolygunk, vagy ahogyan szólás is mondja: „Az ásítás ragadós.”.

Az agyunk tehát szivacsként működik, s ez egyértelműen magyarázza is a szemlélődésünk hatását: a tükörneuronok utánoz(tat)nak bennünket. Amit tehát nézünk-hallunk, az nyomot hagy bennünk, ezekhez pedig minden esetben következmények társulnak; hiszen a gondolatunkból indulnak ki a mi reakcióink is – amelyek másoknál majd szintén hasonlókat vonzanak.

Azaz: akár az életben látott jelenetek, akár amilyen képet, filmet nézünk (vagy akár hallunk-hallgatunk), az ott látott cselekmények által bennünk is lenyomatot hoznak létre ezek az agysejteket mozgósító tükörneuronok. Például egy kisgyermek a kortyolások között kiejti kezéből a babakocsiból a cumisüvegét – lehet, hogy az életben segítőkész együttérzéssel akár fel is kapnánk azt gyorsan; vagy filmen látva is megértjük a kicsi elkeseredését, ahogy nyúl kifelé a kocsiból, de nem képes elérni az itókáját.

(De akár gerjedhet bennünk indulat is a gondozója iránt, hogy „Vedd már fel!”, stb.)

E sokféle belső gondolat alapján belőlünk megszülető reakció tehát mindannak a nyomaira épül, amelyeket a korábbiakban gyűjtöttünk be. Ez pedig ráirányította a hallgatóság figyelmét annak fontosságára, hogy mennyire jelentős az, amire nézünk, akit szemlélünk, amivel foglalkozunk; s így egyenes út vezetett az élet minden területére bölcs tanácsot adó Biblia fő alakja: Jézus Krisztus és az Ő életének írásban is rögzített dolgai felé.

Részletesen az előadó ezzel kapcsolatos gondolatai pontosan visszanézhetőek a YouTube csatornánkon, ahol a mai bibliai téma címeként jelzett: ’Bizonyosság a bizonytalanság mögött’ is értelmezést nyer.

Mivel pedig olvasmány által is filmszerűen képzeljük el az eseményeket, szereplőket, ezért a Könyvek könyvének alapos, rendszeres és kitartó olvasása alapvető útmutatást ad gondolataink irányának.

Hogy mindez pedig nem csupán alkalmi hangulat kérdése kell legyen, azt az a kortárs történész évtizedes archeológiai kutatásai igazolják, aki a bibliai történelmet és idővonalat követve sorozatos bizonyítékokat lelt arra, hogy a Bibliában leírtak helytállóak, igazak; és hogy az Ó- és Újszövetség csakis egymással összefüggésben értelmezhető, és azokban nincs ellentmondás.

Mezei Ibolya


Közzétéve

itt:

, írta: