Az előadó az alkalom tudományos részében saját kutatásairól is szólt, felvázolva az alvás közben bennünk lezajló folyamatokat.
Ahogyan mi magunk meg is fogalmazzuk néha, hogy pihenésre van szükségünk; úgy szervezetünk – és a testünk irányító központja, az agyunk – is igényli a megfelelő mennyiségű alvást.
A tudomány is bizonyította Isten szavának igazát, mely szerint:
Mindennek megszabott ideje van, megvan az ideje minden dolognak az ég alatt.
Préd 3,1
mert már régóta nyilvánvaló, hogy az alvás az agyműködés kognitív funkcióit is támogatja; ugyanis alvás közben a test egészséges működ(tet)éséhez szükséges folyamatok zajlanak le bennünk. Ennek különféle szakaszairól, és azok jelentőségéről is beszélt az előadó, melyet a vetített képekkel és az ahhoz fűzött érhető magyarázattal kiegészítve honlapunk youtube oldalán is elérhetünk.
Alváskor agyunk rendszerez, majd megszilárdítja és a memóriában tárolja az információkat; de itt van a kreatívabb gondolkodás, az étvágy szabályozásának, a fizikai állapot regenerálódásának az ideje is.
Bizonyított tény, hogy a tartós alváshiány ront nem csupán agyi képességeken, hanem a szervezet egészére is hatással van, károsodásokat idézhet elő: magas vérnyomás, cukorbetegség, hangulatzavarok, szorongás és depresszió mellett különböző immunrendszeri rendellenességek, szív- és érrendszeri megbetegedések is nagyobb valószínűséggel fordulhatnak elő.
De megtudtuk, hogy már néhány nap nem elégséges alvás után is nő az oxidatív stressz az agyban, ami egy gyulladásos folyamat (mikrolézió); amely a központi idegrendszer működését is befolyásolhatja. Mindezeken a rendszeres alvás megfelelő mennyiségével (kellő időtartam) javíthatunk, valamint a központi idegrendszer védelmét hosszabb távon a növényi étrenddel is támogathatjuk.
Az alkalom második részében az előadó egy ismert közéleti személyiség (Abraham Lincoln) saját prófétikus álmáról szólt, mely azt a jövőt vetítette elő, ami utóbb be is következett. A prófécia jövőbeli események előrejelzése, melynek kapcsán a kapcsolódó bibliai téma címe: ’Egy álom, amely megrázta a világot’.
Itt Nabukodonozor, Babilónia uralkodójának álmát Dániel könyve alapján bontotta ki az előadó; emlékeztetve arra, hogy Dániel nem csak egyénileg, hanem társaival közösen is imádkozott – s ezen Isten-kapcsolattal tudta a király álmát megjeleníteni és azt meg is magyarázni. A király részletes álom-értelmezését érdemes vetített képekkel is megnézni a fent említett oldalon, hiszen akkor talán a biblia próféciák is ’kézzel foghatóbbá’ válnak.
Mindenekelőtt tudnotok kell, hogy az Írás egyetlen próféciája sem ered önkényes magyarázatból, mert sohasem ember akaratából származott a prófécia, hanem a Szentlélektől indíttatva szólaltak meg az Istentől küldött emberek.
2Pt 1,20-21
Az előadó saját élményének bizalmas példájával tisztelte meg a hallgatóságot, amikor megtapasztalta az Istennel való személyes ima-kapcsolat fontosságát; ezért kívánja nekünk is az Istennel való szoros ima-kapcsolatot.
Mezei Ibolya